اولین خودروی هواوی رسما معرفی شد

چین به سرعت در حال تبدیل شدن به قطب تولید و مصرف خودروهای برقی در سرتاسر دنیا است. به همین دلیل اکثر خودروسازان بزرگ دنیا در حال ایجاد خط تولید در این کشور هستند. در تازه‌ترین قدم، شرکت بزرگ هواوی که سابقه طولانی در دنیای فن‌آوری دارد. اولین خودروی برقی خود با نام Aito M5 را معرفی کرده‌است.

پیش از این هواوی مدل SF5 را رونمایی کرده‌بود. این محصول مشترک هواوی با برند «Cyrus» بود. محصول جدید هواوی نیز از پلت فرم همین مدل استفاده می‌کند.

محصول جدید هواوی از سیستم عامل این شرکت یعنی « هارمونی» بهره می‌برد.

هدف شرکت هواوی عرضه خودرویی برای رقابت با تسلا مدل Y است. در حال حاضر تسلا مدل Y یک خودروی پر طرفدار در کشور چین است

M5 یک خودروی هیبریدی است و در صورت تمام شدن شارژ امکان بهره بردن از سوخت بنزین را نیز دارد.

سیستم عامل هارمونی امکان اتصال کامل خودرو به دیگر محصولات این شرکت را فراهم می‌کند.

Aito M5 توسط استارتاپ ساکن سیلیکون‌ولی طراحی شده است و این شرکت اعتقاد دارد که نسل بعدی خودروها مشابه گوشی‌های هوشمند خواهد بود.

سیستم عامل هارمونی زمانی توسط هواوی عرضه شد که شرکت گوگل امکان استفاده از سیستم عامل آندروید را از این شرکت چینی صلب کرد.

این محصول با قیمت پایه 39 هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد و در حدود 5 هزار دلار قیمت پایین‌تری به نسبت تسلا مدل Y دارد.

این محصول در دو مدل با قدرت‌های 428 و 496 اسب بخاری به بازار عرضه خواهد شد و مجهز به 2 موتور الکتریکی و یک موتور بنزین سوز 1.5 لیتری است. به طور کلی می‌توان طراحی ظاهری آن را نزدیک به محصولات شرکت پورشه دانست و در داخل اتاق نیز طراحی نزدیکی با تسلا مدل Y و مدل 3 دارد.